I druhé IMPULSY byly úspěšné
V pátek 11. září 2015 pokračoval nový projekt Metodické komise ČBF, kurz „Impulsy trenérům basketbalu“, svou druhou sérií v letošním roce. Účastnilo se ho celkem 20 trenérů, kteří se každodenně věnují sportovní přípravě dětí a mládeže v basketbalových klubech po celé České republice.
Sportovní hala Univerzity Palackého v Olomouci se na tři dny stala základnou pro skupinu 6 trenérek a 14 trenérů, kteří velmi pečlivě sledovali jednotlivé přednášky. Cílem celé akce bylo dát účastníkům dostatek basketbalových i obecně sportovních podnětů a informací, které by následně měly pozitivně ovlivňovat vedení tréninkového procesu žactva, minižactva a přípravek.
„IMPULSY jsou určeny pro trenéry, kteří se věnují dětem v přípravkách a nejmladších věkových kategoriích. Tito trenéři svým působením vytváří základy basketbalové pyramidy, bez kterých se český basketbal neobejde. Abychom těmto trenérům vyšli maximálně vstříc, uspořádali jsme v letošním roce kurz ve 2 termínech - posezónním v červnu a předsezónním v září. Každý si tak mohl vybrat termín, který mu lépe vyhovuje,“ říká předseda Metodické komise ČBF Tomáš Kaprálek.
Námětů a inspirací bylo víc než dost. Během 3 dní celkem 10 odborných přednášek a k tomu 2 večerní diskusní kulaté stoly, dohromady zhruba 16 hodin výuky - detailní program. Jako lektoři působili: Gustáv Argaj (odborný asistent FTVŠ UK Bratislava), Petr Bálint (trenér RD ČR kadetů U16 a hlavní trenér SCM Orli Prostějov), Jan Bělka (odborný asistent FTK UP Olomouc a trenér házené DHK ZORA Olomouc), Jiří Buben (odborný asistent FTK UP Olomouc a trenér sportovní gymnastiky SK UP Olomouc), Milan Horák (trenér a kondiční trenér mládeže Sokol Pražský), Štěpán Válek (odborný asistent FTK UP Olomouc a trenér mládeže BCM Olomouc) a Hana Válková (bývalá děkanka FTK UP Olomouc a profesorka FSpS MU Brno).
„Program až na drobné úpravy obsahově kopíroval červnový kurz, neboť se jednalo o jinou skupinu trenérů. Snahou bylo dát účastníkům podněty ke směru, kterým by se měla ubírat sportovní příprava dětí a mládeže. Všestranný pohybový rozvoj a kultivace základních pohybových dovedností, to je obsah, který by měl být hlavním zaměřením tréninkového procesu u nejmladších kategorií. Rovněž mnohokrát zaznělo varování před ranou specializací a s ní souvisejícím urychlováním vývoje herní výkonnosti,“ upřesnil náplň kurzu jeho odborný garant Karel Hůlka z FTK UP Olomouc.
Nabitý program kurzu byl ukončen v neděli po obědě a každý účastník si domů odvážel absolventský certifikát, který se jistě stane ozdobou v mnoha trenérských šatnách. A příslib do budoucna? Udělat z IMPULSŮ pravidelné každoroční setkání, které by prostřednictvím odborných přednášek přinášelo účastníkům inspiraci pro jejich trenérskou práci a zároveň jim umožňovalo diskusi a výměnu zkušeností s kolegy z různých koutů republiky. Těšme se tedy na IMPULSY 2016!